Пільга передбачає право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту для учасників бойових дій, постраждалих учасників Революції Гідності та осіб з інвалідністю внаслідок війни
Пільгові перевезення пасажирів, які відповідно до законодавства користуються такими правами, забезпечують автомобільні перевізники, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування.
Обмежень щодо кількості пільгових місць в транспорті чи протягом одного маршруту законодавством не передбачено.
Це право поширюється і на особу, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи
Пункт 7 частини першої статті 12, пункт 7 частини першої статті 13, частина третя статті 161 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту”;
стаття 37 Закону України “Про автомобільний транспорт”;
Постанова Кабінету Міністрів України від 16.02.1994
- учасники бойових дій;
- особи з інвалідністю внаслідок війни;
- постраждалі учасники Революції Гідності.
Посвідчення учасника бойових дій;
посвідчення постраждалого учасника Революції Гідності;
посвідчення особи з інвалідністю внаслідок війни.
У міському пасажирському транспорті безкоштовний проїзд надається на підставі посвідчення або електронного квитка.
За наявності можливості купівлі квитка у касі, необхідно пред'явити касиру пільгове посвідчення.
Згідно зі статтею 37 Закону України "Про автомобільний транспорт" автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, забороняється відмовлятися від пільгового перевезення, крім випадків, передбачених законом.
Автомобільний перевізник зобов’язаний здійснювати перевезення пасажирів з квитками і пасажирів, яким згідно із законодавством надано пільги щодо плати за проїзд.
Безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою відповідальність згідно із законом.
Відповідно до частини сьомої статті 1331Кодексу України про адміністративні правопорушення безпідставна відмова від передбаченого законом пільгового перевезення громадян тягне за собою накладення штрафу на водіїв транспортних засобів, громадян - суб'єктів підприємницької діяльності в розмірі п’ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
У разі безпідставної відмови у безкоштовному проїзді необхідно: дізнатися найменування перевізника, його контактні дані (інформація, як правило, міститься біля водія); прізвище, ім’я та по батькові водія; записати номер транспортного засобу; час, маршрут, а також придбати квиток, зберегти його, а у разі звернення до суду необхідна наявність свідків). У разі, якщо водій громадського автотранспорту відмовляється слідувати маршрутом, поки ви не сплатите за проїзд, попри наявність у вас пільгового посвідчення, або ж коли касир автостанції відмовляє вам у продажу безкоштовного квитка (за наявності вільних місць), викликайте наряд поліції.
Також за захистом Вашого порушеного права на пільговий проїзд в міському або приміському транспорті можна звернутись до територіального управління Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека).
Це право поширюється і на особу, яка супроводжує особу з інвалідністю I групи.