Звільнення від сплати ЄСВ
Повна назва

Звільнення від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування.

Зміст пільги

Під час особливого періоду платники єдиного внеску, визначені статтею 4 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування", призвані на військову службу під час мобілізації або залучені до виконання обов'язків щодо мобілізації за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, на весь строк їх військової служби звільняються сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, якщо вони не є роботодавцями.

Чим регламентується

п. 9-2 розд. 8 прикінцевих та перехідних положень Закону України “Прикінцевих та перехідних положень” Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування»;

Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Хто має право

Платники ЄСВ, призвані на військову службу під час мобілізації, а також особи, які під час дії особливого період прийняті на контрактну службу, якщо вони не є роботодавцями.

Необхідні документи

Заява фізичної особи - підприємця та копія військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов такої особи на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період, або підписання контракту під час особливого періоду.

Куди звертатись за оформленням

Заява та підтверджуючі копії документів подаються до Державної податкової служби України протягом 10 днів після демобілізації. Якщо особа перебуває на лікуванні (реабілітації) у зв’язку з виконанням обов’язків під час мобілізації, заява подається протягом 10 днів після закінчення лікування (реабілітації). До заяви необхідно додати копію військового квитка або копія іншого документа, виданого відповідним державним органом, із зазначенням даних про призов на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період.

Процедура оскарження відмови

Необґрунтовану відмову Державної податкової служби можна оскаржити у судовому порядку

Часті питання
Зверніть увагу

Чи звільняється від сплати ЄСВ ФОП, який є роботодавцем? Якщо платник єдиного внеску має найманих працівників і на строк своєї військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, уповноважує іншу особу на виплату найманим працівникам заробітної плати та/або інших доходів, його зобов'язання здійснює така уповноважена особа.

Єдиний внесок, що був нарахований уповноваженою особою з таких виплат, сплачується до бюджету демобілізованою фізичною особою - підприємцем протягом 180 календарних днів з першого дня її демобілізації без нарахування штрафних і фінансових санкцій. При цьому демобілізована фізична особа - підприємець у заяві, передбаченій у цьому пункті, зазначає дані про нарахований єдиний внесок на суму таких виплат уповноваженою особою протягом строку військової служби фізичної особи - підприємця.

Практичні поради
Зверніть увагу

Право на звільнення від сплати ЄСВ є не лише в осіб, які були мобілізовані у примусовому порядку, а й осіб, які добровільно уклали контракт під час дії особливого періоду. Такого висновку дійшов ВС № 260/117/19 у справі від 04 лютого 2020 року. ВС встановив, що особи, які призиваються під час мобілізації на особливий період, зокрема у разі виникнення кризової ситуації, що загрожує національній безпеці, можуть виконувати обов’язки військової служби як з укладенням контракту так і без нього. Також варто зауважити, що особи з інвалідністю, в тому числі і особи з інвалідністю внаслідок війни, беруть участь в системі пенсійного страхування добровільно, тому взагалі можуть не сплачувати ЄСВ згідно з ч. 4 ст. 4 Закону України “Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування”.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
Грошове забезпечення; грошове; забезпечення; податку; податок