- Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;
- Постанова Кабінету Міністрів України від 10 липня 2019 р. № 604 «Про затвердження Порядку надання статусу учасника бойових дій особам, яких визнано борцями за незалежність України у XX столітті»;
- Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни";
-Наказ Міністерства оборони України від 16 квітня 2020 № 122 «Про затвердження Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості».
Для отримання статусу учасника бойових дій особа звертається до комісії за місцем реєстрації або проживання із заявою в довільній формі, в якій зазначається період перебування особи у складі Української повстанської армії, Української повстанчої армії отамана Тараса Боровця (Бульби) «Поліська Січ», Української народної революційної армії (УНРА), Організації народної оборони «Карпатська Січ», Української військової організації (УВО), збройних підрозділів Організації українських націоналістів.
Рішення про надання особам статусу учасника бойових дій приймається комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореною Міноборони. Комісія вивчає подані документи, у разі потреби заслуховує пояснення свідків чи особи, щодо якої приймається рішення, та в місячний строк із дня надходження заяви та відповідних документів приймає рішення щодо надання статусу учасника бойових дій або відмови в наданні такого статусу.
У разі відмови Комісією в наданні статусу учасника бойових дій особам питання про надання такого статусу може виноситися на розгляд комісії повторно.
Статус учасника бойових дій надається особам, які брали участь у всіх формах збройної боротьби за незалежність України у XX столітті у складі Української повстанської армії, Української повстанчої армії отамана Тараса Боровця (Бульби) «Поліська Січ», Української народної революційної армії (УНРА), Організації народної оборони «Карпатська Січ», Української військової організації (УВО), збройних підрозділів Організації українських націоналістів.
- Заява в довільній формі, в якій зазначається період перебування особи у складі організацій, структур та формувань, зазначених у попередньому пункті;
Підставою для надання особі статусу учасника бойових дій є наявність в неї не менш як одного з таких матеріалів:
- документи про нагороди та військові ступені, грамоти, відзнаки відповідного періоду учасників боротьби за незалежність України, що зазначені у попередньому пункті;
- фотографії (оригінали), матеріали періодичних друкованих видань за відповідний період, які містять інформацію про участь особи у складі організацій, структур та формувань, зазначених у попередньому пункті;
- архівні матеріали чи інші документи відповідного періоду із зазначенням прізвища, імені, по батькові особи, на підставі яких можна зробити достовірний висновок про належність особи до організацій, структур та формувань, зазначених у попередньому пункті. Зазначені архівні матеріали та інші документи, повинні бути завірені підписом керівника чи уповноваженої особи установи, яка видала документ, і скріплені печаткою такої установи. Зазначені архівні матеріали та інші документи мають бути завірені підписом керівника чи уповноваженої особи установи, яка видала документ, і скріплені печаткою такої установи.
За відсутності в особи з незалежних від неї причин необхідних документів, які підтверджують її право на отримання статусу учасника бойових дій Комісія бере до уваги завірені в установленому законодавством порядку показання свідків (не менше двох), які в період, що потребує підтвердження, разом із такою особою брали участь у збройній боротьбі у складі організацій, структур та формувань, зазначених в абзаці першому цього підпункту, та отримали статус учасника бойових дій за такий період.
- До Комісії Міноборони з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни.
Документи, які подаються на розгляд Комісій, готують відповідні підрозділи служби персоналу, органи соціального забезпечення обласних та Київського міського військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) чи особисто заявник.
- До суду щодо встановлення факту участі особи в бойових діях чи інших подіях, що надає право на визнання її учасником бойових дій.
У разі прийняття рішення про надання статусу учасника бойових дій не пізніше ніж через три робочі дні комісія письмово інформує про це особу.
За відсутності підстав для надання статусу учасника бойових дій комісія протягом п’яти робочих днів повертає особі документи разом з обґрунтованою письмовою відповіддю, що містить роз’яснення причин відмови.
У разі відмови в наданні особі статусу учасника бойових дій питання про надання такого статусу може вноситися на розгляд комісії повторно.
Відсутність необхідних документів та їх недостовірність є підставою для відмови в наданні зазначеного статусу особи.
Комісія позбавляє особу статусу учасника бойових дій у разі подання особою заяви про позбавлення її статусу учасника бойових дій.