Статус учасника бойових дій громадянам України, які брали участь у міжнародних миротворчих операціях
Чим регламентовано

Закон України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»;

- Постанова Кабінету Міністрів України від 12 травня 1994 року № 302 "Про порядок видачі посвідчень і нагрудних знаків ветеранів війни";

- Наказ Міністерства оборони України від 16 квітня 2020 № 122 «Про затвердження Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості»;

- Рішення Ради національної безпеки і оборони України «Про надання статусу учасників бойових дій громадянам України, які брали участь у міжнародних миротворчих операціях», введене в дію Указом Президента N 550/2008 ( 550/2008 ) від 17.06.2008.

Хто має право

Військовослужбовці Збройних Сил України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, поліцейські, особи рядового, начальницького складу і військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які за рішенням відповідних державних органів були направлені для участі в міжнародних операціях з підтримання миру і безпеки або у відрядження в держави, де в цей період велися бойові дії.

Перелік держав та періоди бойових дій у них визначаються Кабінетом Міністрів України.

Процедура оформлення

Комісії приймають до розгляду заяви громадян про визнання їх учасниками бойових дій на підставі документів, передбачених Наказом Міністерства оборони України від 16 квітня 2020 № 122 «Про затвердження Положення про комісії Міністерства оборони України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни та Інструкції про порядок видачі в Міністерстві оборони України посвідчень учасника бойових дій, нагрудних знаків "Ветеран війни - учасник бойових дій" та листів талонів на право одержання проїзних квитків з 50-відсотковою знижкою їх вартості». За необхідності комісії також можуть робити запити до відповідних архівних установ (за потреби), про що повідомляють заявника.

Документи, які подаються на розгляд Комісій, готують відповідні підрозділи служби персоналу, органи соціального забезпечення обласних та Київського міського військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) чи особисто заявник.

У разі встановлення судом факту участі особи в бойових діях чи інших подіях, що надає право на визнання її учасником бойових дій, таке рішення суду є підставою для надання особі статусу учасника бойових дій.

Необхідні документи

Комісії приймають рішення про надання особам статусу УБД на підставі таких документів:

-заяви військовослужбовця або клопотання командира (начальника);

-витяг із наказу (по особовому складу) Міністра оборони України, Головнокомандувача Збройних Сил України (начальника Генерального штабу - Головнокомандувача Збройних Сил України), командувача виду Збройних Сил України відповідно про призначення на посаду в частину, яка перебуває в складі національного контингенту;

-витяг із відповідного розділу особової справи військовослужбовця про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу;

- довідка про проходження військової служби в складі національного контингенту чи персоналу.


Для осіб, які перебували в полоні або в заручниках:

- документи, зазначені вище;

- матеріали спеціальних (службових) розслідувань за фактом потрапляння в полон або в заручники;

- довідка Служби безпеки України про те, що полонення чи захоплення заручником не було добровільним і особа, перебуваючи в полоні чи в заручниках, не вчинила злочину проти миру і людства.

Куди звертатись

- До Комісії Міноборони з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни, Комісії військової частини А0515.

Документи, які подаються на розгляд Комісій, готують відповідні підрозділи служби персоналу, органи соціального забезпечення обласних та Київського міського військових комісаріатів (територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки) чи особисто заявник.

- До суду щодо встановлення факту участі особи в бойових діях чи інших подіях, що надає право на визнання її учасником бойових дій.

Строк розгляду

Комісії розглядають заяви та інші документи в місячний строк з дня їх отримання.

Підстави для відмови надання статусу

Відсутність необхідних документів та їх недостовірність є підставою для відмови в наданні зазначеного статусу особи.

Підстави для позбавлення статусу

Комісія позбавляє особу статусу учасника бойових дій у разі подання особою заяви про позбавлення її статусу учасника бойових дій.

Рішення про позбавлення статусу учасника бойових дій приймають ті Комісії, які його надавали, або їх правонаступники.

Підставами для позбавлення Комісією статусу учасника бойових дій осіб є заява особи про позбавлення її статусу учасника бойових дій із зазначенням причини, надіслана нею на розгляд Комісії.


Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux